Skvělé zprávy! Po dvou měsících hledání, domlouvání a plánování máme téměř připraven program WordCamp Praha 2020!
Letošní WordCamp bude opět o kousek větší. Díky novým a větším prostorám chystáme hned tři hlavní tracky přednášek rozdělené do tří skupin:
- technické přednášky pro vývojáře
- procesy pro lepší weby
- skupina zatím interně nazvaná zajímavosti / content / inspirace
A to není zdaleka vše. Připraveno je i několik praktických workshopů a menších specializovaných přednášek.
Podařilo se nám získat mnoho zajímavých zahraničních řečníků a můžete se těšit na přednášky, které zatím v Česku nebylo možné slyšet. Polovina WordCampu tak bude v angličtině.
Na co konkrétně se tedy můžeme těšit?
Technické přednášky pro vývojáře
Pro tuto skupinu přednášek jsme připravili tři tématické bloky.
Výkon
Nebudeme si nic nalhávat, výkonnostní problémy sužují mnoho WP webů. Podíváme se proto, co můžeme vylepšit především na frontendu (Daniel Střelec – frontendisti.cz) 🇨🇿 a prozkoumáme možnosti AMP (Martin Michálek – vzhurudolu.cz) 🇨🇿.
Gutenberg
Blokový editor je stále nová věc, proto si ukousne svůj díl programu. Nejprve projdeme první kroky s Gutenbergem pro vývojáře (Magdalena Paciorek) 🇬🇧 a následně si ukážeme, jak dělat vlastní bloky s pomocí ACF (Maciej Palmowski) 🇬🇧.
Gutenberg blokům se bude věnovat i jeden z workshopů.
Lepší techniky
Bezpečnosti není nikdy dost, proto jsme do tohoto bloku zařadili bezpečnostní přednášku (Kamil Porembiński) 🇬🇧. Uslyšíte také, jak nám může pomoci automatizační nástroj Ansible (Ivan Yordanov – siteground.com) 🇬🇧.
Procesy pro lepší weby
Zvládnout správně celý proces tvorby webu může být velmi náročné. Proto začneme od samého začátku.
O zadání, smlouvách, rozpočtu a celkově o procesech budou ve dvou přednáškách povídat Karel Dytrych (freelo.cz) 🇨🇿 a Tomáš Kocifaj (brilo.cz) 🇨🇿.
Výsledný web by měl být samozřejmě hlavně použitelný a funkční. Chystáme proto hned dvě přednášky, které se budou dotýkat UX. Zhostí se jich Ondra Illinčev (ilincev.com) 🇨🇿 a Marek Čevelíček (lqd.cz) 🇨🇿.
Odlišnou strategií může být co nejrychlejší výroba tzv. Minimum Viable Product, kde si můžem svůj nový nápad hned vyzkoušet. Fero Volár (websupport.sk) 🇸🇰 nám poví, na co se při tom zaměřit.
Při přípravě webu by se mělo myslet i na vyhledávače, podíváme se proto na zoubek jednomu ze SEO pluginů (Pierre LeBaux – theseoframework.com) 🇸🇰.
Zajímavosti / Content / Inspirace
V této skupině přednášek se podíváme do zákulisí Theme Review týmu – pod pokličku nám dovolí nahlédnout Denis Žoljom (Infinum) 🇬🇧.
Víte, že existují oficiální WordPress mobilní aplikace a že se můžete zapojit do jejich vývoje? Možnosti nám představí Vojtěch Smrček (Automattic) 🇬🇧.
Tomu, jak lépe dostat svůj obsah k cílovému publiku, se budou věnovat dvě přednášky – jedna v češtině (v té uslyšíte Elišku Vyhnánkovou – autorku knihy Jak na sítě) 🇨🇿 a jedna zahraniční (Marijana Kay – marijanakay.com ) 🇬🇧.
Existuje mnoho zajímavých opensource projektů a například Drupal má i skvělou českou komunitu. Jsme velmi rádi, že se nám podařilo domluvit mezikomunitní přednášku a užitečné funkce tohoto redakčního systému nám představí Petr Illek a Radim Klaška 🇨🇿.
Jako inspirace nám poslouží několik opravdu zajímavých případových studií.
Workshopy
Na letošních workshopech si budete moci vyzkoušet například:
- práci s WP All-import (Katarina Novotná) 🇸🇰,
- vývoj a pokročilejší úpravy bez programování (Martin Rajnoch) 🇨🇿,
- nástroje pro automatizovaný deployment (Jiří Šebek) 🇨🇿,
- přednášky o Gutenbergu doplní workshop o tvorbě vlastních bloků (Anja Deubzer & Fabian Kägy) 🇬🇧,
- a plánujeme ještě několik dalších.
Na přesném harmonogramu stále pracujeme, ale už teď je jasné, že se všichni máme na co těšit 🙂
A nezapomínejte, že WordCamp není jen o přednáškách, ale hlavně o propojování lidi v komunitě – nadšenců, profesionálů, marketérů, hostingů a dalších lidí WordPress světa. Možností seznámit se s nimi bude spousta – jak mezi přednáškami, tak v doplňkovém programu, na stáncích partnerů, na Happiness Baru a samozřejmě na Afer Party.
Už máte vstupenku?
A ještě upozornění na závěr, je poslední šance si koupit zvýhodněnou Early Bird vstupenku. Zítra (8.11.) spustíme prodej za standardní cenu 499 Kč bez DPH. Levnější už nebudou 😉