Proč jsi se rozhodl pro WordCamp Praha?
WordCamp konference mě prostě baví. Nejdříve jsem chodil na brněnské akce a poslední dva roky si přihlásil i přednášku. Je tam super komunita a celý den na WordCampu je taková malá dovolená. Pokud to v Praze bude stejné, tak se tam fakt těším. A doufám, že přednáška se bude líbit účastníkům.
O čem bude tvá přednáška?
Je to hodně praktické téma s ukázkami, jaké lidé dělají nejčastější chyby v použitelnosti na webech a e-shopech. Barevných slajdů si tam lidi užijí. Stejně tak já si vždycky užiju, když opravuju pořád ty samé chyby na webech. 80 % toho, co auditujeme v UX, jsou snadno opravitelné problémy, které mají zásadní vliv na použitelnost webů.
Proč by lidé měli přijít?
Můj cíl je udělat z přednášky rockovej koncert :). Když přednášíš tak, že to lidi baví, tak tě poslouchají a víc si toho zapamatují. Takže dávám hodně důraz na kvalitu přednesu. Obsah je také důležitý, ale když tě nikdo nevnímá, tak nic z toho nepředáš. Takhle k tomu přistupuji a doufám, že to pro všechny bude zážitek i know-how.
Dříve jsi se více věnoval tvorbě grafických podkladů, jak ses dostal k UX oboru?
Podobně, jako řada UXáků právě přes tu grafiku. Měl jsem problémy obhájit si své grafické nápady. A často to nebyly ani pozitivní nápady. Začal jsem přemýšlet, jak na to. Četl jsem články a knížky, díval se na přednášky. Dostal jsem se k tomu, že je vůbec možné nějak smysluplně zapojit do procesu uživatele a vycházet z nějakých dat. Pak stačily „pouhé“ 4 roky učení a už jsem to mohl použít docela dobře i na projektech :).
Jaké jsou dnes reakce klientů na UX analýzy, chápou tuto potřebu, nebo mají dojem, že jim to nic nepřinese?
To je hodně různé a každý to vnímá jinak. Máš klienty, kteří jsou supermani a všechno ví, tak s těma to bude vždycky zatěžko. Ale pak jsou tady otevření klienti, kteří tu potřebu řešit UX jasně vidí a spoléhají na tebe. Tak na ty se vyplatí soustředit. UX analýza – jako ten dokument samotný – nikoho moc nezajímá. Klienty zajímá, na co zásadního jsi přišel, co jim přinese největší užitek, kde mají začít a jaké jsou možnosti řešení.
Nablýskaný dokument, který strčíš do šuplíku, protože nevíš co s ním, je ti na nic.
Možná tě pohladí, že máš konečně ve firmě luxusní zboží – UX dokument od hyper-specialisty v oboru, ale za dva roky ti dojde, že jsi nic z toho nezpracoval. Pro UX audity je to negativní reklama, takže já kladu důraz na proveditelnost auditu.
I proto na závěr dodáváme audio-zhodnocení, kde srozumitelně vysvětlíme, na co jsme vlastně přišli a jak mají postupovat s webem dál.
„Můj cíl je udělat z přednášky rockovej koncert.“
V poslední době přednášíš na všech možných akcích po celé ČR, kolik času věnuješ přípravám?
Zkrátil jsem to na minimum. Jde mi to už docela rychle, takže přednášku většinou dělám mezi 2-8 hodinami. Paradoxně nejvíc mi trvalo dvouhodinové téma pro SEO komunitu – 16 hodin. Ale to už je výjimka. Nad tématem přemýšlím rok dopředu a když k tomu sednu, už mám nasbírané podklady a jenom tomu dám formu. První přednáška mi ale trvala skoro týden.
Kterou otázku už tě nebaví neustále dokola zodpovídat?
Když se dostaneš do UX, tak zjistíš, že tě začnou celkem bavit otázky. Ptát se i odpovídat. Kdyby tě to nebavilo, tak tě nemůže bavit ani UX obor, protože většina práce je právě o tom, položit správnou otázku.
Ale teda… když jsem byl v Asii, tak jsem fakt měl dost otázky: „Hello man, tuk-tuk?“
Co podle tebe způsobí, že se z nějakého dne stane úspěšný den?
Podle mě největší vliv má to, jak jsi nastavený vnitřně. Negativista nebude mít nikdy dobrej den, jenom samé potíže. Když jsi pozitivně naladěný, tak pro tebe není nic problém a každý den je fajn.
Co je věc, kterou máš rád, a většina ostatních lidí ji nesnáší?
Tak to je jasný – to jsou moje prediktivní schopnosti. Naprosto jasně poznám, když někdo něco dělá špatně a pak stačí říct: „Já jsem ti to říkal.“ 🙂