Rozhovory s přednášejícími – Vláďa Smitka

Představ se nám – kdo jsi, co děláš a čím se pracovně zabýváš?

Ahoj, spoluvlastním jednu malou, ale velmi šikovnou agenturu Lynt services, která se aktuálně zabývá především PPC, ale umíme spoustu dalších věcí – máme vlastní vývoj, děláme servery a sítě, ale tyto zkušenosti zrovna využíváme hlavně pro své interní věci.

Osobně, mimo řízení chodu firmy, se zabývám především správou sítí a linux serverů. V oblasti webů dělám hlavně konzultace a řeším hlavně výkon a bezpečnost.

Co sis pro posluchače WordCampu 2017 připravil?

Hodně přednáším právě o výkonu a bezpečnosti, a má přednáška bude tentokrát takový mix. Rukama mi ročně projde poměrně velké množství webů (dost za to může fakt, že dělám porotce v soutěži WebTop100) a stále narážím na stejné drobnější i závažné chyby.

Má přednáška tedy bude takový přehled běžných problémů, zaměřený převážně na WordPress weby.

V čem to může posluchačům pomoci?

Myslím, že to pro ně bude především takový návod, co je dobré zkontrolovat a jak případné chyby opravit. Budu se také posluchačům vštípit vhodné návyky při provozu a úpravách webu.

Používáš WordPress k nějaké činnosti, kterou pracovně nebo i osobně provádíš?

Poměrně dlouho jsme dělali klientský vývoj webů a část z nich byla právě na WP. Tuto oblast však postupně opouštíme, protože udělat kvalitní web stojí mnoho úsilí, a hlavně projektového managementu, který nás moc nebaví.

Mnohem zábavnější je specializovat se pouze na pár oblastí – v mém případě je to právě výkon a bezpečnost. Mnoho naši vlastních projektů běží na WP (i když stále více věci děláme v Pythonu/Djangu) a máme v plánu na něj převést i náš blog.

A lze bezpečnost a výkon nějak rapidně zlepšit?

Bezpečnost je z mého pohledu především o prevenci a dobrých návycích. Je třeba počítat s tím, že internet není bezpečné místo a být na to připraven. Opravdu musí být možné se na můj malý blog přihlašovat z celého světa? Potřebuje mít asistentka, která má vkládat na web aktuality, administrátorská práva? Je taková práce web pravidelně aktualizovat a zálohovat?

Výkon lze značně zvýšit správným nastavením cachování a nelezením slabých míst. Často není složité dostat web, který se načítal 15 vteřin na hodnoty kolem 2s. Dostat jej ještě níže také není problém, ale to už vyžaduje mnohem více úsilí.

V čem myslíš, že je WordPress silný nástroj?

Na WP mám rád především jeho uživatelskou přívětivost – především jeho editor a práci s médii, která sice není zdaleka dokonalá, ale zato jednoduchá na běžné používání. Další výhodu vidím v tom, že lze snadno rozšiřovat – nemyslím tím zrovna si na všechno stáhnout plugin, ale to, že lze programově pomocí hooků ovlivnit skoro cokoliv.

V čem naopak vnímáš jeho slabiny?

Největší slabinu vidím v ohromném množství pluginů a šablon, u kterých není příliš kontrolována jejich kvalita. To vede k častým problémům s výkonem a bezpečností. Pro laika je téměř nemožné poznat, zda nainstaloval kvalitní kus kódu, nebo nějakou hrůzu.

Problém je i v tom, že práci, která dříve náležela jen profesionálům dnes často dělají právě laici, kteří často neví, jak se o web správně starat. Od toho je ale například právě WordCamp, aby je poučil 🙂

Chceš sdělit pár slov našim posluchačům na závěr?

Rozhodně se snažte co nejvíce navštěvovat konference a komunitní akce, sdílení znalostí je nejlepším způsobem, jak se zdokonalit. A samozřejmě bych rád opět zdůraznil mé zásady – aktualizujte, zálohujte a buďte opatrní.

A nakonec ještě doporučil zkontrolovat, zda vám správně fungují aktualizace jádra WP – světem zrovna zmítá bezpečnostní problém ve verzích 4.7 a 4.7.1.

 

Chcete mít svůj web rychlý a bezpečný?
Kupte si vstupenku a pojďte si poslechnout jak na to!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WordCamp Praha 2017 is over. Check out the next edition!