Představ se nám – kdo jsi, co děláš a čím se pracovně zabýváš?
Ako jeden zo zakladajúcich členov slovenskej WordPress komunity sa veľmi rád učastním alebo organizujem podobné akcie ako je práve WordCamp. Som súčasťou tímu v slobodnej firme Webikon, kde sa stále snažím vylepšovať procesy implementácie WordPress pre rôzne webové riešenia. Dalo by sa povedať, že som akýsi webový architekt. Ak sa vám niečo nepozdáva na vašom kóde, alebo sa vám zdá, že celý projekt funguje akosi divno, tak sem s ním a moje WordPress ostrieľané oko vám hneď povie, kde to viazne.
Co jsi si pro posluchače WordCampu 2017 připravil?
Mám pripravenú prednášku o využití Docker kontajnerov pri vývoji WordPress projektov. Prednáška je pre všetkých čo chcú vylepšiť svoj vývojársky workflow a začať používať silu Dockeru.
V čem to může posluchačům pomoci?
Každý vývojár sa počase stále viac snaží optimalizovať svojo robotu a vytvoriť si čo najintuitivnéjšie prostredie pre svoju prácu. Zároveň aplikuje stále pokročilejšie metódy na kontrolu a testovanie svojho kódu. Aké nástroje použiť? Ako treba nakonfigurovať jednotlivé súčasti servera? Ako automaticky otestujem svoj kód? Moja prezentácia vám práve ukáže ako rozbehať WordPress s pokročilou konfiguráciou bez toho, aby ste vedeli veľa o Linuxe, sieťovaní, alebo DevOps. Príďte sa pozrieť ako elegantne môžete využiť Docker pri lokálnom vývoji a vytváraní dynamických testovacích prostredí.
Používáš WordPress k nějaké činnosti, kterou pracovně nebo i osobně provádíš?
Celý môj profesionálny svet sa točí okolo WordPress. Používam ho na vlastné, ako aj klientské projekty a som aktívnym členom komunity.
V čem myslíš, že je WordPress silný nástroj?
Flexibilita využitia a open source základ. Ďalšou z jeho výhod je veľmi dobrá spätná kompatibilita a pravidelné bezpečnostné aktualizácie, ktoré sa dokážu aplikovať sami. A samozrejme WP-CLI a integrované Rest API :).
V čem naopak vnímáš jeho slabiny?
Bežný používatelia WordPress väčšinou milujú. To isté sa bohužial nedá povedať o vývojároch a veľa z nich dáva ruky od neho preč. Kód jadra nemá práva konzistentnú štruktúru a každý plugin, či téma môže byť napísaná kompletné odlišne. Veľmi ťažko sa potom v tom orientuje a ešte horšie sa píše kód, ktorý má hlavu a pätu. Chýba tomu istá miera štandardizácie, ktorá by mala byť striktnejšie vynuténá práve aj v jednotlivých rozšíreniach. Ale na všetkom tomto sa dá zapracovať a každým rokom sa to zlepšuje.
Chceš sdělit pár slov našim posluchačům na závěr?
Keďže dlhodobo žijem v Brne, tak pomáham už dlhšie rozbiehať komunitu aj tu (https://www.facebook.com/groups/wpbrno/). Rád sa s vami uvidím na niektorom z najbližších stretnutí (https://www.meetup.com/WordPress-Brno-Meetups/). Nezabúdajte, že WordCamp nie je len o prednáškach, tak ma hocikedy zastavte na pár slov, alebo mi kúpte pivo ;).
Chcete si vyladit své prostředí pro vývoj webů?
Kupte si vstupenku a zjistěte, jak na to!