Představ se nám. Kdo jsi a čím se zabýváš – posluchači tě uvidí poprvé
Jmenuji se Petr Hlavička. Živím se jako webový konzultant a vývojář na volné noze. Okolo webových stránek se pohybuji již od roku 2007, kdy jsem začal jako HTML kodér a mým největším nepřítelem byl Internet Explorer 6.
K WordPressu jsem se dostal okolo roku 2010 s verzí 2.9, kdy jsem hledal jednoduchý a spolehlivý redakční systém pro své klienty. Verze 3.0 mi poté potvrdila, že jsem se rozhodl dobře. S WordPressem pracuji dodnes v rámci tvorby či občasného auditu šablon.
S čím tedy klientům nejčastěji aktuálně pomáháš?
Nejčastěji? Pokud to vezmu doslovně, tak bych řekl, že v poslední době spíše více programuji než konzultuji. Přece jenom jsou u mě projekty, kde se účastním jako programátor, časově náročnější. Aktuálně pracuji na WordPress šabloně pro dealera aut. Když konzultuji, tak pomáhám klientům s analýzou jejich požadavků a návrhem technického řešení pro jejich nové webové stránky či aplikace.
Můžeš třeba říct, jaké technologie při vývoji v kombinaci s WP používáš?
Samozřejmě Git a s tím spojený GitLab, kde si myslím, že ještě chybí dost k tomu, aby byl celý projekt postavený na WP dobře verzovatelný. Hlavně, když je potřeba na něm pracovat v týmu.
V minulosti jsem vyzkoušel několik frameworků na menších projektech, ale např. zmíněný aktuální projekt je psaný čistě bez frameworku.
Ohledně důležitých pluginů používám ACF a WPML. V rámci lokálního vývoje pak WP-CLI a pro správu InfiniteWP.
U aktuálního projektu jsem se pustil do Vue.js, který doufám usnadní vyhledávání a výpis aut. Osobně jsem dost zvědavý, jak to nakonec dopadne.
Co se na tvé přednášce o udržitelnosti WordPress webů vývojáři dozví?
Hlavně to, jak si s WordPresem nepřidělávat komplikace do budoucna. Rád bych mluvil například o tom, jak řeším výběr pluginů a šablon, jaké jsou možnosti vývoje šablon, jak se postavit k maintenance, jaké rizika nesou „prémiové” šablony a obecně zmínit kritéria, která jsou potřeba vzít v úvahu, pokud projekt má či spíše musí na WordPressu fungovat co nejspolehlivěji delší dobu. Chystám se to pojmout formou tipů a doporučení k zamyšlení, protože co projekt, to jiné okolnosti a požadavky.
Je něco na závěr, co bys chtěl účastníkům sdělit?
Rok 2018 bude ohledně WordPressu jistě zajímavým už jenom kvůli projektu Gutenberg, který by se měl, ve své první fázi, objevit pro uživatele právě tento rok. Není lepší místo, kde můžeme prodiskutovat své názory a předat si zkušenosti nejenom o Gutenbergu, než WordCamp. Budu se na vás těšit.
Nechcete v budoucnu řešit problémy s WP?
Kupte si vstupenku udělejte svůj web udržitelný!