Martin Šimeček – představení přednášejícího

1) Představ se nám – kdo jsi, co děláš a čím se pracovně zabýváš?

Už pět let hájím barvy Microsoftu mezi vývojáři. Jsem programátor, vyrostl jsem na Delphi a PHP, načež jsem objevil krásy .NET a už u něj zůstal. Aktuálně většinu mé pracovní náplně tvoří kódování s partnery a zákazníky v Česku, na Slovensku a občas i jinde ve světě. Společně implementujeme naše nejnovější technologie do jejich projektů a já potom publikuji výstupy v podobě open-source nebo článků. „We ship when we share,“ je aktuální heslo mého týmu. A kromě toho taky přednáším, dělám videa, podcast a tak…

2) Co jsi si pro posluchače WordCampu Praha 2018 připravil?

Prozkoumal jsem různé cesty, jak může vývojář nasadit WordPress do cloudu a podělím se o svá zjištění. Budeme do Azure tlačit zdroják přes FTP, Git i kontejnery.

3) Popiš nám (obecně) Azure – cloud platformu od Microsoftu…

Je to taková výkladní skříň „nového“ Microsoftu. Desítky cloudových služeb, které Azure tvoří, mohou používat jednotlivci pro své hobby projekty, startupy pro svůj rostoucí business, střední firmy, velké firmy i nadnárodní korporace pro svůj provoz. Nejzajímavější jsou specializované platformní služby typu databáze (SQL Server, MySQL, Postgre SQL), NoSQL, webhosting, IoT, Machine Learning atd. Virtuální servery tam běží na Windows i Linuxu, webhosting podporuje kromě .NET i Node.js, PHP, Python a další jazyky. Většina nástrojů je open-source, všechno se dá ovládat přes příkazovou řádku (Bash, CMD, PowerShell).

4) V čem to může posluchačům pomoci – co se na tvé přednášce naučí?

Dostanou představu o tom, k čemu je cloud dobrý, a třeba je to inspiruje k dalšímu rozšíření obzorů.

5) Používáš sám Azure a WordPress k nějaké komerční, či osobní činnosti?

Všechny projekty, na kterých pracuji, běží na Azure – od chatbotů, přes rozpoznávání lidí, renderování videí, až po trénování machine learningových modelů. Na WordPressu mi běží už několik let můj osobní blog.

6) V čem myslíš, že je Azure a WordPress silné spojení?

Když pomineme hostování webu jako takového, tak myslím, že zajímavé je využití pro vývoj a testování. Cesta od implementace nové funkce do šablony nebo pluginu k testování zákazníkem může být velmi rychlá. Správně nastavené CI/CD pak umí celý proces výrazně zjednodušit. HTTPS je k dispozici automaticky, změna verze PHP je otázkou několika kliknutí, CDN taky.

7) V čem naopak vnímáš jejich společné slabiny?

WordPress je hodně náročný na I/O operace a v cloudu je potřeba se věnovat optimalizaci při škálování.

8) Chceš sdělit pár slov našim posluchačům na závěr?

Rád je na přednášce uvidím a rád si s nimi popovídám o tom, jak WordPress provozují oni.

 

Zajímá vás provoz webových aplikací v cloudu?
Kupte si vstupenku a přijďte prozkoumat MS Azure!

WordCamp Praha 24. 2. 2018 is over. Check out the next edition!