Ahoj Marku, jsi v rámci WordCampu nová tvář – můžeš se posluchačům představit?
Ahoj, jmenuji se Marek Gach. Již 8 let vedu brněnskou firmu Kurzor, která dodává webové stránky a aplikace rozmanitých složitostí do různých končin světa. Od roku 2016 jste mě mohli vidět na některých konferencích jako PHP Live, PHP Prague či PHP Brno, kde jsme mluvil o bezpečnosti, black boxu v PHP či PSR-7.
Kdy a kde začala tvá cesta WordPressu?
Přesně 13.8. 2015, kdy jsem předělal WordPress plugin pro Smartsupp a vydal ho pod verzí 2.0. Byla to tehdy moje první větší zkušenost s WordPressem a hned jsem přepisoval celkem používaný plugin.
Jakou roli ve vašem týmu zastáváš?
První částí je recruiting, tedy spíše vedení pohovorů. Po zkušenost s různými druhy kandidátů jsem si možná i říkal, že někdy sepíšu knihu zábavných historek. Druhou z částí je zkoušení nových věcí od JS frameworků, PHP vychatávek a knihoven po kouzla ve WordPressu. Aktuálně si třeba hrajeme s roots.io a WP-CLI, a snažíme se co nejvíce automatizovat spouštění nových webů na WordPressu.
Budeš mít případovou studii. O jakém projektu budeš mluvit?
Podělím se o reálnou zkušenost s tvorbou stránky na WordPressu. Na počátku bylo zadání v několika větách v Excelu. Zákazník moc nevěděl co chce. Celý projekt byl agilní, jak se to jen dalo. Neustále se přidávaly nové funkce, připojovala hromada obrovských API a vše (překvapivě) fungovalo na jedničku. 🙂
Jak se český tým dostane k takovému projektu?
Kontakty, doporučení a poslední dobou kvalitní články a SEO. Není to ale jednoduché přesvědčit zahraničního klienta, že jste ta pravá firma někde z Česka.
Co všechno se chystáš prozradit? Můžeš poskytnout malou ochutnávku?
GetHuru.com je platforma, kterou jsem vyvinuli od nuly na WordPressu. Hlavní myšlenkou služby je, že umožňuje spolu bydlícím lidem (většinou studentům) sdílet náklady na energie v podnájmu. Každý má své inkaso a díky velkému odběru služeb i lepší ceny za tarif. Bylo to vše moc zajímavé pač jsme třeba řešili elektronické podepisování smluv, připojovali se k databázi všech adres v Británii, či byli schopni zjistit evidenční číslo elektroměru podle adresy. Prostě dost magie…
Jak to s vaším projektem nakonec dopadlo?
Po několika měsících měl projekt 25 spolupracovníků, kteří řešili jen a pouze smlouvy a žadatele o ně. Po 6 měsících fungování projektu (na konci roku 2017) projekt koupil jejich hlavní konkurent Glide. Prostě exit z firmy během 6 měsíců z říše snů.
Je ještě něco co bys chtěl posluchačům vzkázat?
Musím sdělit, že většina větších webů na globální úrovni, se kterými jsem měl zkušenost spolupracovat běžela na WordPressu. Takže jsem zastáncem toho, že průběžně aktualizovaný WordPress je fakt dobrý a vysoce bezpečný systém.
Postavíte na WordPress globálně úspěšný projekt?
Kupte si vstupenku přijďte se přesvědčit!