Jaroslav Polakovič je odborník na redakční systém WordPress a každodenně se zabývá vývojem webů pro velké klienty. Jeho přednáška měla loni velmi dobrou odezvu, tak jsme ho samozřejmě pozvali znovu. Zeptali jsme se ho, jak vidí budoucnost WP a jaké jsou aktuální problémy této platformy.
Na minulém WordCampu jsi přednášel pro developery a letos tomu bude také tak. Čemu se v současné době věnuješ, když nepřednášíš?
Zastávám roli WordPress architekta ve společnosti XWP.co. V praxi to znamená, že se starám o návrh a rozvoj klientských aplikací založených na WordPressu, nejčastěji hostovaných na platformě WordPress.com VIP. Taky to znamená, že virtuálně dýchám za krk několika našim vývojářům a peskuju je, kdykoli commitnou neefektivní kód.
Všeobecně je vnímáno, že kvalitních WordPress odborníků je málo. Jaký je tvůj pohled?
Souhlasím. Sehnat kvalitního WordPressáře za rozumnou cenu je v dnešní době velmi obtížné. Zastávám názor, že je prozíravé průběžně tým doplňovat chytrými, zodpovědnými lidmi bez větších zkušeností s WordPressem a odborníky na WordPress z nich udělat.
V přednášce se budeš věnovat Rest API, což je velmi aktuální téma. Co můžeme, dle tvého názoru, čekat v budoucnu?
Sémantizaci dat prohánějících se WordPressem a na to navázanou automatizaci mnoha procesů a úkonů, které dnes automatizovat buď nelze, nebo jen s velkými obtížemi.
Je něco, co ti na WordPressu vadí? Co bys změnil, nebo vylepšil?
Toho je! Útroby WordPressu se jenom hemží podivnostmi. Za svou popularitu WordPress vděčí zvolené evoluční strategii, kdy téměř vůbec nedochází ke zpětně nekompatibilním změnám, a z návrhového pohledu především implementaci filtrů (a akcí, ale to jsou stejně jen speciální filtry), které umožňují vývojářům prostřednictvím pluginů jednoduše měnit chování jádra WordPressu i jiného kódu.
Jaké možnosti má dle tebe, WordPress projekt, vyvíjený v Česku? Narazil jsi na nějaké zajímavé místní projekty?
Český produkt to na světovém trhu má těžší ve všech ohledech. Pomaleji si buduje důvěru zahraniční komunity, zpravidla je vyvíjený garážově a i pokud je nějakým zázrakem podložený investorskými penězi, jde spíše o drobné částky ve výši jednotek milionů korun, které sotva vystačí na platy tvůrců produkt a nedávají jim možnost efektivně produkt propagovat, vč. kontaktní formy na různých setkáních a akcích různě po světě. Za zajímavý a zároveň mimořádně ambiciózní český projekt považuji VersionPress. (pozn. redakce: přečtěte si i rozhovor s Borkem Bernardem – tvůrcem tohoto projektu)
Můžeš nám představit, o čem bude tvá přednáška, na co se můžeme těšit?
Nedávno jsem se zúčastnil konference A Day of REST v Londýně, na níž vystoupili mimo jiné i tvůrci WP REST API, rozhraní Calypso nebo nástroje WP CLI. Z konference jsem si odvezl spoustu inspirace a zajímavých poznatků pro svou přednášku. Rád bych v krátkosti popsal stav, ve kterém se WP REST API nachází, konkrétně vysvětlil způsob práce s ním a na příkladech ukázal a zaspekuloval, jaký dopad bude tato změna mít na celý WordPressový ekosystém.