Novinky

WordCamp Praha 2020

7. ročník WordCampu Praha proběhne 29. února 2020! Akce se stěhuje do nových, větších a lepších prostor – do Cubex Centra v Praze na Pankráci. Jako vždy se můžete těšit na kvalitní program, afterparty a mnoho zajímavých lidí. První zvýhodněná vlna vstupenek je již v prodeji za 399,- Kč bez DPH.

Všechny informace naleznete na oficiálním webu WordCamp Praha 2020.

Další kanály:

Petr Mišák – odpovědi na nezodpovězené dotazy

Během případové studie o Světu Androida bylo položeno několik zajímavých dotazů na jejichž zodpovězení nezbyl čas.

Dotazy však byly zaznamenány a odpovědi na ně naleznete níže:

Co přejít na HTTP2 ? Nutnost SSL. Nepomohlo by to rychlosti?

Mělo by a plánujeme to, SSL certifikát máme koupený už nějakou dobu ale čekali jsem na seznam, až bude plně podporovat i https weby a aktuálně ladíme šablonu webu tak aby byla nativně napsaná právě pro http2.

Máš zkušenosti s WordPress i Joomlou. Jaké vidíš hlavní rozdíly mezi těmito systémy.

Přiznám se že už je to nějaký pátek, ale dříve platilo, že Joomla byla uživatelsky přívětivější, ale díky tomu i o něco složitější. Dneska bych to viděl už takřka nastejno. WordPress má u mě o něco větší potenciál právě díky velké komunitě.

Plánujete řešit HA ? Pro případ že odejde zdroj, deska .. atd… Jak kritický je pro vás výpadek v řádu hodin?

Tohle vůbec neřešíme a vše kolem HW serveru jsme svěřili do rukou odborníků. Platíme si managed server – tzn. že o server se nám stará firma a to jak SW, tak HW, vše by mělo být bez výpadku a zkušenosti to zatím i potvrzují.

Jak určuješ, kolik reklamy na stránkách je ještě ok? Není ji tam teď moc?

To ani tak neurčuji já ale návštěvníci :). Já vím šalamounská odpověď. Pro provoz projektu je potřeba pokrýt určité náklady, reklamy je tedy tolik aby stačila na provoz a rozvoj projektu. Je to ale téma o kterém by se dalo bavit hodiny a vydalo by na další přednášku. Rád se se ale podělím na jedné z dalších přednášek.

Byl od roku 2008 redesign?

Ano, redesign děláme přibližně každé dva roky, ať držíme krok s nejmodernějšími trendy. To jak po stránce vzhledu, tak i kódu.

Jak máte vyřešenou bezpečnost?

Asi by to chtělo otázku upřesnit, je to celkem obsáhlé téma, ale bezpečnost řešíme na několika úrovních.

Konzultujete pluginy, které nejdete večer v posteli, se svými vývojáři?

Ano 🙂 Před nasazením každého pluginu na server, který zaznamená více než milión návštěv měsíčně www.svetandroida.cz je takřka nezbytnost. Na WordPressu je síla pluginu obrovská, ale stejně tak pokud si nedáte pozor jsou i rizika, že ze dne na den vám padne projekt. Takže ano testovat testovat testovat.

Nenapadlo Vás používat SSD disky?
Určitě ano a taky je využíváme.

Prezentace z přednášky je již k dispozici.

Pokud máte další dotazy, můžete využít komentáře, nebo poslat e-mail přímo autorovi – petr@svetandroida.cz .

Tomáš Kocifaj – odpovědi na nezodpovězené dotazy

Během přednášky o prémiových šablonách bylo položeno několik zajímavých dotazů na jejichž zodpovězení nezbyl čas.

Dotazy však byly zaznamenány a odpovědi na ně naleznete níže:

Bez prémiových šablon by nebyl WP tam kde je – proto zažil takový boom. Pěkná webová vizitka pro 80% firem co jsou na trhu za par stovek…

To je dobrá otázka a určitě správná úvaha. Souhlasím se vším co jste řekl(a). Nicméně v dnešní době už dávno nevnímám „web“ jako „web“. Jsou weby, které jsou investicí ať malou nebo velkou zbytečné, protože jejich cíl, myšlenka, konverze, atd. neodpovídá potřebám návštěvníka a není v souladu s tím, co od webu očekává také majitel. Pokud tedy chceme z webových stránek vytěžit maximum investice zpět a následně ještě vydělat, není to jenom o tom stáhnou hezkou líbivou šablonu a tu naplnit obsahem. Webové stránky jsou také jenom kouskem koláče celého marketingu. Ten také stojí peníze. Pokud za tyto peníze přivádíte návštěvníky na Váš web a „nekupují službu“, najednou Vaše šablona za 900 Kč stojí mnohem víc s porovnáním ztráty zisku. Jen to nikdo neměří a firmy často nevyhodnocují výsledky.

Jak jsem ale také říkal na své přednášce, jsou případy, kdy bych ji já sám použil a v porovnání cena / výkon jsou slušnou investicí. Pokud ale chcete jako firma řešit opravdu prodej, konverzní poměr poptávek / objednávek tak to dle mého názoru s šablonu nejde úplně dobře.

Boom byl určitě díky šablonám a možnostem modifikace. Také se ale velmi často setkáváme s lidmi, kteří dnes WordPress odsuzují a nemají ho rádi (nechtějí o něm ani slyšet), protože je špatný. A proč je špatný? „Web se nám načítal pomalu, nakonec nám ho někdo napadl a když jsme v něm chtěli něco změnit, nebyl nikdo, kdo by se v tom vyznal a o aktualizacích ani nemluvíme.“ To klient nemluví o WordPressu, ale o té prémiové šabloně. Takže vnímám šablony i trochu jako neštěstí pro WordPress, protože v době „boomu“ neudělaly dobrou vizitku.

Co si myslíte, kde je větší šance k dokonalé šabloně? U té na míru pro jednoho klienta, nebo u šablony kterou si koupilo 1000 lidí?

Rozhodně u jednoho klienta. Jedním konceptem šablony nemůžete nabízet služby účetní, opravu pneumatiky v autoservisu, prodej erotických pomůcek a následně ještě prezentovat restauraci. Každý projekt bude mít svou specifickou cílovou skupinu uživatelů a tedy potenciálních klientů. Tam je potřeba myslet na to, proč ty lidé chodí na stránky, co tam primárně hledají a proč tam přišli. Pokud tedy mluvíme o dokonalosti, bude Vás čekat uživatelský výzkum, návrh a prototypování, uživatelské testování, úprava návrhu, atd.

Určitě to můžete postavit na prémium šabloně, ale co je tedy podle Vás mírou dokonalosti? To že Vám web prodává služby, produkty je dobrým prodejním kanálem Vašeho marketingu nebo…

Jak u svých šablon reagujete na aktualizace WordPressu (jádra), aktualizujete každého klienta zvlášť, nebo nějak hromadně?

Jednoznačně hromadně… Nevidím důvod dělat to po jednom klientovi.
Na rychlost nemá vliv jen šablona, ale i použité pluginy.

Souhlasím, pokud jsou ale pluginy funkčním dílem šablony, tak je to dle mého názoru úplně stejné.

Doporučte prosím kde nakupovat, případně čím se řídit při výběru šablony a na jaké ukazatele a atributy si dát pozor.

Přesně toto jsem chtěl udělat na své přednášce. Prošel jsem spoustu míst, kde šablony prodávají. Nevím, zda je to schválně, ale nejhorší je, že přesně tyhle věci se nikde nedozvíte. Hledal jsem například, jaké pluginy šablona používá – nebo alespoň číslo. Ale nikdo to nepíše. Nemůžete si například ani spustit demo WP administrace, která Vás po koupi čeká. Proto to na mě působí jako ten bazar s navoněnou „károu“.

Nejsem zastánce šablon, takže jsem k tomu přistupoval stejně jako běžný uživatel bez zkušeností. A dle mého názoru není možné na první pohled poznat, v jakém je šablona stavu. Některé recenze a hodnocení šablon mi přišly také hodně „umělé“ než vypovídající, takže ani na to bych moc nespoléhal.

Opravdu jsem po hodinách hledání nevěděl, co bych na to mohl říct a doporučit…

Ukazujete extrémy, jsou šablony, které jsou odladěné a načítají 1,5 MB za 2 sec.

Nemohu si pomoci, ale 1,5MB a 2 sec loading time není podle mě odladěná šablona.

V případě zájmu o další mé názory na toto téma neváhejte využít komentáře 😉

Tomáš Kocifaj

Vláďa Smitka – odpovědi na nezodpovězené dotazy

Během přednášky bylo položeno několik zajímavých dotazů na jejichž zodpovězení nezbyl čas.

Dotazy však byly zaznamenány a odpovědi na ně naleznete níže:

Vidíš nějaké řešení/vylepšení (tvůj názor) pro systém distribuce pluginů? (Předcházení šířeni hacknutých pluginů)

Nad tím jsem popravdě ještě nepřemýšlel, osobně beru jako samozřejmost používání důvěryhodných zdrojů. Pokud by se tato oblast měla nějak vylepšovat, tak by bylo například zajímavé automaticky kontrolovat hashe souborů z oficiálních zdrojů proti repozitáři – jednoduše by takto bylo možné najít ty změněné. Co se týká použití dalších zdrojů jako je code canyon, tak zde by mohli jejich provozovatele poskytnou něco podobného ve formě pluginu – každý by si tak mohl zkontrolovat, zda jsou jeho soubory v pořádku a nezměněné.

Jak řešíte izolaci webů proti vzájemnému napadení?

U nás na serverech používáme open basedir a několik instancí PHP (používáme nginx + PHP-FPM) s různými uživateli podle účelu. Většina bežných webů je však pod stejným uživatelem a izolovaná pouze pomocí openbase dir. Možností jak tohoto dosáhnout je však několik.

Pokud máme ze spamových komentářů založeno i tisíce uživatelů, máme je smazat?

Nejsem si jistý co znamená v tomto případě založený uživatel, ale obecně doporučuji vše nepotřebné smazat.

Jak jednoduše otestovat, že je wp web hacknutý?

Úplně jednoduché to není, nákaza se může projevovat mnoha způsoby. Pokud se nákaza projevuje vkládáním cizích kódů do frontendu webu, tak je mohu zkusit otestovat například na https://sitecheck.sucuri.net/, nebo https://www.virustotal.com/. Pokud se takto veřejně neprojevuje, je dobré se podívat do strojových PHP a JS souborů, zda v nich není nějaký podezřelý kód – dlouhé řetězce nesmyslných znaků. Často jsou infikovány všechny soubory daného typu, takže stačí namátkově zkontrolovat několik souborů. V tomto mohou pomoci také pluginy typu WordFence nebo Sucuri Security. Když ani toto nezabere, je potřeba prohledat web na podezřelé funkce, které se však mohou vyskytovat v běžných regulérních souborech… k tomu je potřeba už dost zkušeností. Nejčastěji se jedná o funkce:

eval, gzinflate, base64_decode, gzuncompress, move_uploaded_file, file_put_contents, fputs, exec, rawurldecode, strrev, ini_set, shell_exec, fopen, curl_exec, popen

S tím, že první tři jsou nejpoužívanější.

Hacknutý web mohu někdy poznat i z nestandardního chování jeho uživatelů. To mohu zaznamenávat například pluginem WP Security Audit Log. Známkou napadení je zvýšený počet odchozích emailových zpráv, to však často nejde jednoduše sledovat.

Dokáže už Seznam spolehlivě indexovat HTTPS?

Spolehlivě indexovat HTTPS umí Seznam už dlouho, měl však problémy s přeindexováním webu při přechodu z HTTP na HTTPS. Toto by však mělo být již vyřešené: http://fulltext.sblog.cz/2016/01/12/testujeme-rychlejsi-presmerovani-webu-na-nove-adresy-tedy-napriklad-na-https-2/

V posledních měsících jsme přechod několikrát řešili a nenastaly žádné závažné problémy.

Mohl byste rozvést, proč by administrátor neměl tvořit obsah?

Odpověď od jiného účastníka: Čím větší práva, tím větší do pak při odposlechu. Pluginy řeší jen admin.

S odpovědí samozřejmě souhlasím, dodal bych však, že se nejedná jen o odposlech, ale i náchylnost na různé další bezpečnostní chyby – viz příklad s XSS v přednášce. Další věcí je, že pokud admin nevytvoří žádný příspěvek, tak jeho uživatelské jméno nenajdeme jako autora nějakého obsahu webu – neprozradíme případnému útočníkovi půlku přihlašovacích údajů.

Mate zkušenost kolik lidí, co mají WordPress je zároveň administrátor a kolik lidí dělí a používá role na různé uživatelé / tj. skutečně další osoby?

Přesná čísla bohužel nemám, takže se mohu pouze domnívat na základě několika vzorků. V případě, že web spravuje pouze jedna osoba, tak je v naprosté většině případů administrátorem – nepoužívá druhou roli pouze pro publikaci. U webů s větším počtem uživatelů se často setkávám s dělením na role, nejčastěji jeden administrátor a ostatní jako šéfredaktoři. Speciální kapitolou jsou guestposty, kdy je běžnou praxí dávat externím přispěvovatelům roli editora.

Tip od účastníka: Mám zkušenosti z analýzy zkoušených hesel hackery: název webu, doména, doména bez .cz apod. Takže na to taky pozor!

Váš názor: Je lepší řešit zabezpečení přes vlastní setupy do .htaccess nebo používat pluginy jako iThemes Security apod. ?

Na svých serverech bezpečnostní pluginy příliš nepoužíváme – většinu jejich funkcionalit se nám podařilo zajistit již na straně serveru. Přiznám se však, že základ našeho .htaccess (ekvivalentní pravidla máme v konfiguraci nginx) vychází právě z pluginu iThemes Security – stačí si jej nastavit a prohlédnout si vygenerovaný .htaccess – tyto pravidla pak můžete jednoduše použít na dalších webech. bezepčnostní pluginy však přináší další funkce – například blokování uživatele po určitém počtu chybných přihlášení. Pokud tyto funkce nemáme vyřešeny jinak, tak doporučuji spíše využít bezpečnostní pluginy.

Jaký máte názor na různé techniky skrývání faktu, že používáte WP?

Osobně si myslím, že je to trochu zbytečné (ale i přes to to částečně dělám 🙂 ). Pokud mám aktuální verzi WP, tak si myslím, že nemám důvod to skrývat. Dokonalé skrytí WP webu je velmi složité a je potřeba vynaložit dost úsilí. I když zakáži readme.html, /feed/, skryji meta generator, přejmenuji wp-content a podobné, tak lze stále zjistit, že se jedná o WP – například ze skriptů a css, která načítá a podle jejich tvaru jde i poměrně přesně určit verze.

Názor na přesunutí wp-config.php o složku výše?

Osobně to neodporučuji. Toto doporučení vzniklo když chyba v systému Plesk (správa serveru) mohla znefunkčnit vykonávání PHP a tak byl tento soubor, obsahujíc například hesla do databáze, veřejně čitelný. To je však již velmi dlouhá doba a podobné problémy se příliš neobjevují. Fakt, že WP má přistup mimo svou složku, pokud wp-config.php přesunu výše, mi přijde potenciálně více nebezpečný.

Hi, Lynt, bude Vase prezentace ke stazeni?

Samozřejmě: https://www.slideshare.net/vsmitka/wordcamp-praha-2016-bezpenost-wordpress 😉

3 nejdůležitější rady pro zabezpečení WP

  1. aktualizovat
  2. zálohovat
  3. používat bezpečnostní plugin

+ mít dobrá hesla spravovaní password managerem

Pokud máte nějaké další dotazy, ptejte se v komentářích, rád na ně odpovím.

Můžete mne také sledovat na twitteru.

Vláďa Smitka

Případovka – Petr Mišák (Svět Androida)

Petr Mišák je zakladatelem portálu www.SvetAndroida.cz, který pohání WordPress a každý měsíc zaznamená více jak 1 milión návštěv. Za posledních 6 let se jim díky tomu podařilo nasbírat velké množství zkušeností, od ovládání, volby pluginů, ale i vývoje vlastních, až po ladění WordPress serveru. O vše se přijde podělit v krátké přednášce.

Právě tento týden updatovali celý server na PHP7, takže je se na co těšit 🙂

Zodpovězené dotazy k přednášce.

Happiness Bar

Happiness Bar je místo, kde se setkávají ostřílení WordPressáci s těmi, kteří se do tohoto úchvatného světa teprve snaží proniknout.

Všichni jsme jednou začínali. Někdo dříve, jiný později, ale všichni jsme zažili naše poprvé. Ačkoli se WordPress stále vyvíjí a uživatelská přívětivost systému se stále zlepšuje, pořád je plný nástrah a nejasností.

Pamatuješ, když ti po aktualizaci na verzi 3.5 zmizel Správce odkazů? Nebo když aktualizace na verzi 3.8 přinesla nové administrátorské rozhraní? Stejně ztraceně se mohou cítit i ti, kteří si WordPress nainstalovali teprve včera.

Každý, kdo používáš WordPress dennodenně, máš dostatek zkušeností na to, abys mohl začínajícím kolegům pomoci!

Jdeš na WordCamp? Vezmi si s sebou notebook s čistou instalací WordPress a stav se na Happiness Baru!

WordPress může být jednoduše na localhostu, můžeš využít Vagrant, Docker a nebo cokoli jiného.

Rozhovory s uživateli, zvláště pak se začátečníky, jsou tou nejlepší inspirací pro každého WordPress vývojáře. Každý, kdo to někdy zkusil, ví jak moc se zkušený vývojář dokáže během takové interakce naučit.

Přijď pomoci radou!

Pokud se tě na Happiness Baru nikdo neujme, nebo tam zrovna nikdo nebude, najdi si kohokoli z organizátorů v červeném tričku WordCamp Praha.

Rozhovor – Filip Podstavec a válka linkbuilderů

Filip Podstavec nám ve své přednášce chce předat jasné poselství, že linkbuildling může dělat každý a často ho dělá i ten, co o tom ani neví. Zeptali jsme se ho tedy na podrobnosti.

Víme, že se věnuješ především linkbuildingu. Co taková práce obnáší, co každý den děláš?

Každý den sedím u notebooku 🙂 To je asi tak jediné společné pro všechny pracovní dny, a to je na tom to krásné. Linkbuilding (a nejen ten) není monotónní práce složená z rutiny, ve které bys měl jasně dané mantinely. Jeho zpracování asi nejraději přirovnávám k hlášce z Forest Gumpa: “Linkbuilding is like a box of chocolates. You never know what you’re gonna get.”

Poslední dobou se mu již ale nevěnuji tak jako dříve (krom pár větších klientů) a veškerou svou energii vkládám do vývoje MarketingMineru – nástroje, který mě úplně pohltil a jehož nová verze, na které jsme posledních 5 měsíců pracovali, spatří světlo světa koncem února.

Všeobecně panuje názor, že je v Čechách nedostatek kvalitních WordPress odborníků. Jaký je tvůj pohled?

Hodně podobný jako na počet schopných linkbuilderů v ČR. V online světě je hodně oborů, na které jsou odborníci “všichni”. Linkbuilding, stejně jako WordPress, je toho součástí, takže nalezneš tuny odborníků. Bohužel jen pár z nich opravdových. Často to zjistíš až poté, co skrze plugin útočíš na Německou banku – věř mi, zažito…

V přednášce se budeš věnovat právě linkbuildingu. Jaká je v této oblasti situace na českém trhu? Stále někdo kupuje „registrace do 1000 vyhledávačů za 100Kč“ a podobně?

Ech…přiznám se, že k tomuto dotazu jsem měl právě sepsanou celou A4 jako odpověď. Bohužel nejsem příznivec “flamewars”, které by to rozpoutalo – mám nakupovat, nemám nakupovat, katalogy ano nebo ne, a stejně všichni linkbuildeři smrdí, … Tak jsem to raději smazal a poznamenal si na sobotu, kdy to otevřu přímo na přednášce 🙂

Každopádně ve zkratce – tisíce registrací do vyhledávačů si už nikdo nekupuje. Tisíce registrací do katalogů někdo ano. A tisíce odkazů taktéž. O jejich dopadu a zpracování by se v mnoha případech dalo polemizovat, ale přesto když bychom nebrali v potaz extrémní případy, si myslím, že jsme na tom v ČR dobře. Často vidím skvělé případovky na téma získávání odkazů/SEO a mnoha jiných aktivit, které reflektují snahu trhu se v tomto oboru rozvíjet. Naším problémem jsou právě výše zmíněné “flamewars”, které rozdělují celé snažení do několika válčících klanů, z nichž má každý částečně pravdu. Ale to také zazní v přednášce, tak to nebudu zbytečně rozvíjet 🙂

Zpět k WP. Je něco, co ti na WordPressu vadí? Co bys změnil, nebo vylepšil?

V tomto ohledu věřím, že vývojáři WP dělají, co je v jejich silách, a práce, kterou za ty roky odvedli, je něco neuvěřitelného. Co bych změnil je struktura databáze, protože aktuální zpracování je takový spíše guláš než databáze.

Co mi trochu vadí jsou lidé, kteří na WordPress nadávají, a přitom si z 99% za svůj problém mohou sami. Já si pod tím vždycky představuji něco jako: “Neupdatuju si WordPress, stahuju zastaralé pluginy bez ověření a jedu na sdíleném hostingu s 1 000 weby a můj WP web se načítá celých 5 vteřin…omg ten WordPress je na prd…”

Můžeš nám představit nějaké zajímavé detaily o tvé přednášce, na co se můžeme těšit?

Na co se můžete těšit? Věřím, že na moje failstory s WordPressem, a že už jich pár bylo 🙂 Ale nebojte, to nebude jádro přednášky. Mám rád přednášky, kde se jde hodně do hloubky a věci se neřeší jen na teoretické bázi. Takže to, co bych rád na WordCampu ukázal, je přednáška o linkbuildingu, která se nebude týkat jen jeho metodik, ale přímo příkladů jeho využití a rad, jak to udělat sám. Netáhnout celé téma směrem “Pořiďte si linkbuildera, linkbuilding je super složitý!”, ale směrem “Svůj byznys znáš nejlíp a propagovat své weby při znalosti pár základních postupů můžes i sám!”

Akorát teď řeším problém s délkou přednášky. Při zkoušce mi přednes trval 3 hodiny, navíc jsem zjistil, že nevím co chci smazat (ideálně nic). Takže ještě musím vymyslet, co z toho poškrtat a jak se vměstnat do 45 minut. Zatím to mám vymyšlené tak, že v přednášce řeknu jádro, ukážu všechny postupy a příklady. Pak se domluvím s lidmi, že bychom udělali nějaké kolečko nebo stůl, kde bychom si postupy ukázali přímo nad jejich projekty a rovnou vyřešili všechny okolnosti. Stejně věřím, že to je to, co lidem dá nejvíce.

Rozhovor – Co znamená WordCamp pro WordPress profesionály?

Ptáme se účastníků WordCampu, proč používají WordPress a proč se těší na letošní letošní ročník.

Mnoho firem v zahraničí (ale i u nás se nějaké najdou) má postavený business na doplňcích a službách pro WordPress. Co je motivuje přijet na WordCamp?

Odpovídá Jan Štětina z OnTheGoSystems.

Jak by ses popsal jako uživatel WP?

K WordPressu jsem se dostal už relativně dávno, někdy okolo verze 2.4. Od té doby jsem si kromě tvorby vlastního poměrně jednoduchého webu vyzkoušel i několikaletý provoz multisite a na řadě menších i větších pluginů se naučil s PHP a JS. Dělal jsem občas i menší weby na zakázku, ale tohle celé se dělo při časově náročném studiu spíš jako přívýdělek než hlavní zaměstnání.

Díky tendenci k abstraktnímu myšlení, kterou notně podpořil také matfyz, upřednostňuji zabývat se spíš programováním něčeho univerzálně použitelného než tvorbou nějakého konkrétního webu. Z tohoto hlediska mi maximálně vyhovuje moje práce.

Můžeš nám popsat co děláš?

Pracuji pro OnTheGoSystems, což je mezinárodní firma, kterou většina lidí ze světa WordPressu nejspíš zná hlavně jako tvůrce WPML. Já se ale podílím na vývoji Toolsetu. To je sada pluginů, které dohromady umožňují snadno vytvářet i poměrně složité weby (e-shopy, katalogy, atd) bez znalosti PHP.

Proč sis vybral WordPress?

Jako běžný uživatel jsem k němu v samotných začátcích přišel vcelku náhodou, ale velmi rychle jsem si ho oblíbil pro jeho univerzálnost a rozšiřitelnost. Nezanedbatelným plusem je možnost naučit s ním pracovat i technicky nepříliš zdatné uživatele. Díky své popularitě je WordPress relativně dobře dokumentovaný a vlastně pro vše, co se ho nějak týká, existuje slušná podpora – komunita je živá a velice aktivní. Ostatně, WordCampy jsou toho pěkným důkazem.

Byl jsi na nějakém z předchozích ročníků WordCampu, co ti to dalo?

Velice zajímavé přednášky – nutno zmínit REST, VersionPress nebo např. loňskou přednášku o multisite. Ale kromě toho jsem poznal řadu lidí z WordPressové komunity – z některých se dokonce stali přátelé. Můj první WordCamp – v Praze před dvěma lety – mi takto dal i současné zaměstnání, které mi v nejlepším smyslu slova převrátilo život naruby.

Proč jdeš letos na WordCamp?

Šel jsem už dvakrát a v obou případech se to ukázalo jako dobrý nápad. Tak doufám, že letos z toho udělám tradici. Těším se na přednášky a také chci trochu obnovit kontakt s českou WordPressovou komunitou, případně vypomoct na „happiness baru“, bude-li čas. Jinak nemám žádná konkrétní očekávání, rád se nechám překvapit. 🙂

Které přednášky chceš letos navštívit?

Například tu o REST, ReactJS či o aktuálních trendech v JS. Chci stihnout co nejvíc přednášek pro vývojáře, věřím, že všude se můžu něčemu přiučit.

WordCamp Praha 20. 2. 2016 is over. Check out the next edition!